4000 dokumenta të Reuf Ficos dhuratë për Arkivën e Shtetit

schedule17:41 - 9 Shkurt, 2018

schedule 17:41 - 9 Shkurt, 2018

Arkivit të shtetiti i shtohen 4000 dokumenta dhe fotografi të Reuf Ficos, ish-këshilltar në Ministrinë e Punëve të Brendshme të Qeverisë së Ismail Qemalit, ish ministër i Punëve të Brendshme në vitin 1921. E mbesa Nahlel Fico thotë se dhurimi i këtyre dokumenteve ishte një amanet shpirtëror i të gjithë atyre njerëzve që nuk jetojnë më. E rëndësishme është që bota e ka vlerësuar, dhe tani është momenti që ta vlerësojmë ne historinë e tij, kontributin që ka dhënë. /abcnews.al