3 opsionet e Putinit gjatë 2023 për luftën në Ukrainë

schedule10:01 - 13 Janar, 2023

schedule 10:01 - 13 Janar, 2023

Nga Pavel Lokshin, World Crunch

 Kanë kaluar më shumë se 300 ditë që kur Putin pushtoi Ukrainën. Ai nuk e ka arritur qëllimin e tij për të detyruar një ndryshim regjimi në Kiev dhe Rusia së fundmi është hasur me pengesa serioze.

Putini ka shumë opsione, disa prej të cilave mund të jenë të rrezikshme. Që kur trupat ukrainase çliruan zonën përreth Kharkiv-it dhe rimorën Kherson, ushtria ruse është nën presion të tillë, saqë kritikat ndaj fushatës ushtarake kanë filluar të lindin edhe brenda Rusisë, ku liria e fjalës është e kontrolluar, raporton abcnews.al.

Sigurisht, këto zëra nuk bëjnë thirrje për paqe, por për më shumë luftë.

Deri më tani, Putini ka marrë parasysh kërkesat e figurave pro-luftës, duke përfshirë liderin çeçen Ramzan Kadyrov dhe Yevgeny Prigozhin, pronar i kompanisë mercenare Ëagner Group por vetëm deri në një pikë.

Sulmet e nisura në infrastrukturën ukrainase që nga vjeshta 2022 përfaqësojnë një strategji të re për Putinin, por ato janë gjithashtu një shenjë se ushtria ruse po dështon, pasi nuk ka pasur fitore të dukshme kundër trupave ukrainase.

Në vitin e ardhshëm, Putini do të duhet të vendosë për një strategji.

A do të zgjedhë Rusia një luftë të plotë?

Nëse Putini dëshiron të heshtë kritikët e brendshëm, ai mund të zgjedhë një luftë të përgjithshme.

Ky skenar do ta shihte atë të vendoste ekonominë ruse në një bazë lufte, duke marrë parasysh sanksionet më të ashpra perëndimore dhe duke rritur mobilizimin masiv, me qëllimin e ndarjes së përhershme të territorit ukrainas dhe detyrimit të ndryshimit të regjimit në Kiev.

“Operacioni special” do të cilësohej zyrtarisht si “luftë” dhe armët perëndimore që udhëtonin përmes territorit të NATO-s në Ukrainë do të shiheshin si objektiva legjitime.

Deri më tani, populli rus ka pranuar sanksionet ndërkombëtare dhe të ashtuquajturin mobilizim të pjesshëm të të paktën 300,000 burrave dhe grave.

Pra, pse të mos shkojmë më tej?

Rusët duket se e kanë blerë propagandën shtetërore që e përshkruan luftën si një akt mbrojtjeje kundër NATO-s.

Putini mund ta transformojë ” Luftën e Madhe Patriotike “,  kështu që ai ia ka shitur luftën në Ukrainë popullit rus nga një slogan propagandistik në një realitet të përgjakshëm, në mënyrë që të forcojë pushtetin e tij dhe të fitojë një vend në histori, raporton abcnews.al.

Por kjo do të ishte e rrezikshme. Ushtria ruse tashmë po vuan nga probleme serioze me organizimin dhe logjistikën. Futja e qindra mijëra trupave të sapomobilizuara menjëherë do të gjunjëzonte administratën ushtarake dhe do të shkaktonte destabilitet në vend.

Duke gjykuar nga numri i ulët i ushtarëve që janë regjistruar vullnetarisht (rreth 20,000, vetëm 6% e të mobilizuarve), duket se shumica e rusëve nuk dëshirojnë një luftë. Dhe vetë Putini është treguar shumë i kujdesshëm për të lejuar popullin rus të shohë se sa serioze është situata.

Ndërsa presidenti ukrainas Zelensky është një vizitor i rregullt në vijën e frontit, Putin nuk ka shkuar asnjëherë.

A do të tërhiqet Rusia?

Për Ukrainën dhe për Rusinë, një tërheqje ruse do të ishte alternativa më e mirë.

Brenda Rusisë, kjo do të nënkuptonte një fitore për teknokratët si Elvira Nabiullina, guvernatorja e Bankës Qendrore të Rusisë, e cila ka qenë përgjegjëse për financimin e luftës së Putinit që nga 24 shkurti, por ka treguar pak entuziazëm për të.

Nabiullina dhe teknokratët e tjerë kanë bërë thirrje që të arrihet të paktën një armëpushim. Mbështetja e vendosur e Perëndimit për Ukrainën, perspektivat e pasigurta të ushtrisë ruse, morali i ulët në mesin e ushtarëve rusë dhe problemet e tjera në front, gjithçka po vë në dyshime Putinin nëse ia vlen ende të rrezikojë.

Nëse Putini është vërtet i shqetësuar për të ardhmen e vendit të tij dhe jo vetëm për të marrë në kontroll pushtetin  do të ishte në interesin e tij të përqëndronte Rusinë ndaj teknologjisë dhe investimeve perëndimore edhe një herë, raporton abcnews.al.

Një tërheqje do të lejonte gjithashtu fillimin e bisedave për normalizimin e marrëdhënieve dypalëshe me Ukrainën dhe Perëndimin.

Por ky vendim mund të jetë i rrezikshëm për Putinin. Sigurisht, makina e propagandës ruse mund të përpiqet t’ia shesë popullit këtë poshtërim si sukses. Lufta në Ukrainë nuk do të ishte konflikti i parë i armatosur në histori me të dyja palët që pretendojnë fitore.

A do të shndërrohet në një luftë rrënimi?

Lufta e Rusisë në Ukrainë ka zgjatur tashmë më shumë se 300 ditë  dhe mund të zgjatet lehtësisht për 600 ose më shumë. Rusia është ende larg humbjes. Në vend që të ndërmarrë hapin politikisht të rrezikshëm për të mobilizuar të gjithë vendin, Putin thjesht mund të vazhdojë në rrugën e tij aktuale.

Ky skenar do të shihte që ushtria ruse të detyronte Ukrainën të angazhojë një numër të madh njësish për të luftuar në Donbas, edhe nëse kjo çon në humbje të mëdha për trupat ruse. Sulmet me dron dhe raketa në infrastrukturën ukrainase do të vazhdojnë.

Pas këtij skenari do të ishte llogaritja e Putinit se burimet financiare të vendit të tij dhe aftësia e popullit rus për të duruar vështirësitë dhe humbjet mund të zgjasin më shumë se durimi i ukrainasve dhe aleatëve të tyre perëndimorë.

Nga perspektiva e brendshme, kjo qasje do të nënkuptonte thjesht vazhdimin si më parë. Populli rus mund të vazhdojë të pretendojë se vendi i tyre nuk është vërtet në luftë.

Agjentët e shërbimit sekret dhe ata të vijës së ashpër do të zhgënjeheshin që Putini nuk po përdorte të gjitha mënyrat e tij, por qytetarët mund të vazhdonin të luhateshin mes injorancës së qëllimshme, besimit të propagandës shtetërore dhe protestave të herëpashershme.

Ky skenar nuk do të kërkonte sakrifica të mëdha nga askush në Rusi dhe ofron mundësinë e një rezultati pozitiv për Putinin për sa kohë që trupat ukrainase nuk bëjnë ndonjë fitim më të rëndësishëm, raporton abcnews.al.

Por brenda Rusisë, ky do të ishte një territor i paeksploruar për Putinin.

Si një udhëheqës autokratik, ai mbështetet në imazhin e tij si një njeri i fortë që i qëndron përballë Perëndimit. Është e paqartë nëse karriera e tij politike do të ishte në gjendje të merrte veten nga humbja në Ukrainë dhe ai nuk dëshiron ta zbulojë.

Dhe edhe nëse njerëzit mund ta falin atë për tërheqjen e trupave edhe nga Krimea, oficerët e lartë në shërbimin sekret nuk do ta bënin.

/abcnews.al