“21 Janari”, Rama: Ne i kemi shlyer detyrimet, fajtorët e vërtetë dëshmojnë akoma dhunë mes njëri-tjetrit

schedule13:16 - 21 Janar, 2022

schedule 13:16 - 21 Janar, 2022

Kryeministri Edi Rama mesditën e kësaj të premte ka rikujtuar 21 janarin ku humbën jetën 4 protestues të pafajshëm.

Rama në fjalën e tij me qytetarët në Facebook thekson se është e rëndësishme që të theksohet se nëse nuk gjenden fajtorët është e kotë të dëgjohen akuzat që ato hedhin ndaj nesh.

Ndër të tjera në fjalën e tij ai ka akuzuar se fajtorët e vërtetë në lidhje me vrasjen e katër të pafajshmëve vijojnë duke dëshmuar sërish dhunë duke u bazuar në përplasjet mes Berishës dhe Bashës për selinë e PD-së.

Ndër të tjera ai thekson se ato e kanë shlyer përgjegjësinë ndaj viktimave pasi kanë hedhur gurët e themelit për Reformën në Drejtësi që përgojohet nga pala tjetër.

Katër protestues në momentin që protesta  po shpërndahej, kujtoj se protesta degradoi në disa djegie por larg objektit të rëndësisë së veçantë por kryeministria nuk u prek nga asgjë. Në atë kohë ishte e rrethuar me gardh dhe dukej si një vilë e madhe personale dhe asnjë protestues nuk e ka kapërcyer atë gardh asnjë shishe me benzinë nuk u hodh në atë drejtim dhe asnjë zjarr nuk ka përfshirë asnjë pemë në atë rrethim.

Asgjë nga ato që ndodhën më pas përballë kësaj godine ku palët politike ndryshuan vendet dhe pala që mbrohet me dyer të blinduara ishin bashkë në agresionet e panumërta mbi kryeministrinë. Pash sot provokatorë që flasin nga manja e shkallës apo nga prapa bravës se fajin për vrasjen e 21 janarit e kam unë se i thirra në protestë njerëzit por nëse nuk ndalemi te ato që kanë shkrepur këmbëzën e armës s’kemi si e gjejmë fajtorin.

Ne e kemi shlyer pjesën e detyrimit që na ndiko për dëshmorët e 21 janarit dhe këtu e kam fjalën për reformën në drejtësi që përgojohet nga kundërshtarët dhe nga armiqtë e saj, që përbaltet foltore më foltore, bravë më bravë, klub mbi klub, sallon me sallon por që është guri i themelit në këto 100 vite ku drejtësia ka qenë një gurë në duart e pushtetit ose kandarin e pazarllëqëve”, ka thënë Rama./abcnews.al