10 të famshëm që mposhtën varfërinë dhe u bënë milionerë

schedule21:27 - 20 Shtator, 2021

schedule 21:27 - 20 Shtator, 2021

Pas parave dhe famës, ka histori që ndjekin disa nga njerëzit më të famshëm të planetit. Uria, vështirësitë, problemet financiare bënë që disa prej tyre të ishin madje në prag të varfërisë dhe mjerimit pasi jetonin në rrugë. Por ata nuk u dorëzuan. Shihni të famshmit që e filluan nga e para.

Selena Gomez

Gomez kishte një fëmijëri të vështirë pasi nëna e saj e solli në jetë kur ishte vetëm 16 vjeç. Asaj iu desh ta rriste e vetme duke u përballur me vështirësi të mëdha financiare.

Jim Carrey

Carrey vjen nga një familje shumë e varfër. Ai u detyrua të braktisë shkollën e mesme dhe të jetojë me prindërit dhe motrën në një furgon të vogël me të cilin ata po kërkonin ndonjë punë të përkohshme.

JK Rowling

Para se të lindte Harry Potter, shkrimtarja ishte një nënë e pamartuar që përpiqej të paguante qiranë e saj. Ajo u përball me depresionin dhe shumë pengesa të tjera para se të bëhej një nga shkrimtaret më të suksesshme në historinë e letërsisë.

Mila Kunis

Kur ajo mbërriti në Shtetet e Bashkuara me familjen e saj pas Bashkimit Sovjetik, varfëria ishte aq e madhe sa ajo hëngri supë me ketchup për të tejkaluar urinë e tyre.

Ed Sheeran

Tani është një nga emrat më të mëdhenj në muzikë. Por fillimi i karrierës së tij nuk ishte shumë i lehtë, pasi Sheeran flinte në stacionet e metrosë në Londër, duke kënduar në rrugë për të siguruar jetesën.

Hilary Swank

Në moshën 15 vjeç, Hilary Swank dhe nëna e saj u transferuan nga Uashingtoni në Los Anxhelos që aktorja të provonte fatin e saj në Hollivud. Vështirësitë financiare ishin të mëdha dhe ata jetuan në makinën e tyre për rreth 2 muaj, derisa një mik i familjes i mori në shtëpi.

Demi Moore

Moore jetonte në një park me një baba të varur nga abuzimi. Aktorja nuk mund ta duronte më këtë situatë. Kështu që në moshën 16 vjeç, ajo braktisi shkollën dhe u transferua në Hollywood në kërkim të një jete të re.

Celine Dion

Këngëtarja legjendare u rrit në Kanada si më e vogla nga 14 vëllezërit e motrat e saj. Familja e saj kaloi periudha të vështira duke u përpjekur të mbante veten dhe fëmijët e tjerë financiarisht.

Justin Bieber

Para se të bëhej i famshëm ai jetonte në një shtëpi plot minj dhe një frigorifer bosh. Ai flinte në një divan, ndërsa siç ka thënë, ndanin një pjatë me ushqim me nënën e tij, sepse paratë e saj nuk mjaftonin për një sekondë.

Jennifer Lopez

Jennifer Lopez u largua nga shtëpia në moshën 18 vjeç për t’u bërë balerinë, pas një zënke me nënën e saj. Për një kohë të gjatë ai flinte në divanin e shkollës së vallëzimit. Sot, pasuria e saj arrin 300 milionë dollarë. /abcnews.al