PD “dorëzon” Kukësin pa protestë, LSI Skraparin e Prrenjasin

15:33 | 02/08/201915:330

Ka vijuar rotacioni në bashkitë opozitare. Në Kukës fituesi socialist ka marrë paqësisht detyrën, ndërsa LSI nuk ka mundur të bllokojë në Përrenjas marrjen e detyrës nga fituesi i PS. Ndërkohë Dako e Sejdini ju kanë dorëzuar detyrën pasardhësve të tyre brenda familjes socialiste.

Kukësi nuk është as Devolli e as Kavaja. Demokratët e kësaj bashkie nuk rezistuan këtë të premte, teksa Safet Gjici hyri në zyrën ku deri më tani qeveriste Bashkim Shehu.

Pas betimit në Prefekturë, socialisti hyri në zyrë. Për suport politik, PS, kishte dërguar në Kukës, Sekretarin për Rininë, Gent Cakaj. PD reagoi, duke thënë se përplasja ishte shmangur me vendim politik.

LSI ka dorëzuar dy bashki të sajat, pa probleme. Në Prrenjas, detyrën e ka marrë Nuri Belba në vend të Miranda Rirës. Ish-kryebashkiakja e LSI-së ka deklaruar se nuk do ta lirojë zyrën.

Në  Skrapar nuk ka pasur asnjë rezistencë. Është betuar në sallën e këshillit bashkiak Adriatik Mema duke i marrë zyrën Nesim Spahiut të LSI. Mes të vetëve, socialistët kanë bërë transferimin e pushtetit.

Në Elbasan, Qazim Sejdini i ka dorëzuar detyrën Gledian Llatjes, ndërsa në Durrës, Valbona Sako ka marrë detyrën nga Vangjush Dako./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono