Luiza Gega thyen rekordin kombëtar në 3 000 metra me pengesa

14:40 | 01/06/201814:400

Luiza Gega thyen një tjetër rekord të atletikës shqiptare. Ajo garoi në Ligën e Artë në Romë, në konkurrimin më të fortë të vitit në 3 000 metra me pengesa.

Nuk mundi të ishte mes më të mirave, por sërish arriti sukses.

Luiza Gega e tregoi veten edhe një herë në nivelet më të larta të atletikës shqiptare duke thyer rekordin kombëtar në 3 000 metra me pengesa për femra.

Atletja 29-vjeçare garoi në Mitingun e Ligës së Artë në Romë, duke zënë vendin e 9-të mes 22 sportisteve, në konkurrimin më të fortë të vitit 2018 deri tani.

Gega dha kohën 9’22”, që është përmirësim i rekordit të mëparshëm, mbajtur po nga ajo vetë, me plot 4 sekonda.

Ishte e pamundur që shqiptarja të luftonte për një pozicion më të mirë, pasi vendi i 8-të, xhamajkania Aisha Progt, vrapoi 3 sekonda më shpejt sesa ajo.

Për fat të keq, Luiza nuk mori dot pikë kualifikuese, vetëm për shkak të një pozicioni.

Fituese doli Hivin Xhepkemoi Kijeng e Kenias me kohën 9’04”96, koha më e mirë e vitit, duke lënë prapa dy atlete të tjera keniane.

Luiza Gega është atletja më e mirë femër e Shqipërisë, duke pasur rekordet kombëtare në 800, 1500 e 3 000 metra me pengesa, ndërsa është shpallur nënkampione e Europës në 2016, ka dalë kampione e Lojërave Europiane në 2015 dhe nënkampione e Lojërave Mesdhetare në 2013./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono