600 vende të lira në administratë, drejtoresha e DAP: Konkurset i mbyllim pa fitues

16:27 | 08/10/201916:270

Në administratën publike dhjetra konkurse mbyllen pa fitues. Drejtoresha e DAP, tha sot në Kuvend se në shtet, aktualisht janë 600 vende të lira, por shumë prej tyre ngelen bosh, sepse nuk aplikojnë inxhinerët, arkitektët apo të diplomuar në shkenca ekzakte si matematika, fizika, apo kimia.

Në zyrat shtetërore, më shumë se 600 vende pune janë aktualisht bosh. Shumë prej tyre nuk arrihen të plotësohen, pasi në konkurse nuk marrin pjesë kandidatë me arsimin e kërkuar. Nevojat janë për të diplomuar kryesisht në  inxhinieri dhe shkenca ekzakte.

Problem tjetër i ngritur nga Nënkomisioni i Administratës Publike, është heqja e padrejtë nga puna e nëpunësve, të cilët fitojnë më pas gjyqet duke i shkaktuar faturë buxhetit të shtetit.

Drejtoresha e Departamentit të Administratës Publike, raportoi se 70 punonjës janë larguar nga puna në administratë, sepse janë prekur nga ligji i dekriminalizimit.  /ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono