Zyrtari ukrainas: Dy muaj më parë Putinit iu bë atentat por pa sukses

schedule15:32 - 23 Maj, 2022

schedule 15:32 - 23 Maj, 2022

Sipas një zyrtari ukrainas të sigurisë, është bërë në përpjekje për të vrarë presidentin rus Vladimir Putin, shkruan skynews.

Në një intervistë me Pravda, Kyrylo Budanov, kreu i inteligjencës në Ministrinë e Mbrojtjes të Ukrainës, tha se përpjekja për vrasjen e Putinit u bë pas pushtimit të Kremlinit në shkurt. Ai vazhdoi duke thënë se lideri rus u sulmua nga përfaqësues të rajonit të Kaukazit, i cili ndodhet midis Detit të Zi dhe Detit Kaspik.

“Ka pasur një përpjekje për të vrarë Putinin. Ai madje u sulmua nga përfaqësues të Kaukazit, jo shumë kohë më parë. Ka qenë një përpjekje absolutisht e pasuksesshme, por ka ndodhur realisht, ka qenë rreth dy muaj më parë.

“E përsëris, kjo tentativë ka qenë e pasuksesshme por ka ndodhur”, theksoi zyrtari.

/abcnews.al