Zjarri ka dalë jashtë kontrollit në Korfuz, evakuohen banorët e fshatit Louches

schedule11:17 - 25 Korrik, 2023

schedule 11:17 - 25 Korrik, 2023

Në Korfuz është përkeqësuar gjendja për shkak të zjarreve që po përhapen me shpejtësi të madhe.

Mediat greke shkruajnë se për shkak të përhapjes së flakëve është bërë evakuimi i banorëve të fshatit Louches, në Korfuz , me zjarrfikës dhe vullnetarë që luftojnë flakët.

Zjarri po përhapet në mënyrë të pakontrolluar në vendngjarje.

Në vendngjarje po operojnë 62 zjarrfikës, tre grupe alpinistësh me 21 automjete, katër avionë dhe një helikopter.

Një ringjallje e dytë po digjet në një zonë të paarritshme midis Perithisë së Vjetër dhe fshatit Lavki.

Sipas kryetarit të komunës së veriut, G.Mahimaris, zjarri është afër shtëpive të para në pikën më të lartë, por si zjarrfikëset ashtu edhe mjetet ajrore hedhin vazhdimisht ujë që zjarri të mos afrohet./abcnews.al