Zelensky u bën thirrje civilëve të shmangin objektivat ushtarake në Krime

schedule14:29 - 17 Gusht, 2022

schedule 14:29 - 17 Gusht, 2022

Presidenti Volodymyr Zelensky u ka kërkuar ukrainasve që të qëndrojnë larg bazave ushtarake ruse dhe depove të municionit, pas një sërë shpërthimesh të raportuara në Krime, shkruajnë mediat e huaja.

Në fjalimin e tij, Zelensky tha se shpërthimet mund të kenë ndodhur për një sërë shkaqesh, duke përfshirë paaftësinë.

“Por të gjitha këto kanë një pikë të përbashkët: shkatërrimi i logjistikës së pushtuesve, municioneve të tyre, pajisjeve ushtarake dhe posteve komanduese  shpëton jetën e njerëzve tanë”, tha ai.

/abcnews.al