Zelensky: Kemi rimarrë kontrollin e më shumë se 1000 zonave nga forcat ruse

schedule08:20 - 14 Maj, 2022

schedule 08:20 - 14 Maj, 2022

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se Ukraina ka rimarrë gjashtë kontrollin e 6 vendbanimeve nga forcat ruse të premten dhe 1015 në total që nga fillimi i konfliktit në shkurt, sipas CNN.

“Ne vazhdojmë të rimarrin kontrollin në territoret e de-okupuara të Ukrainës. Deri më sot kemi marrë kontrollin e 1015 vendbanimeve, që është plus gjashtë në 24 orët e fundit”, tha ai në fjalimin e tij të natës.

“Ne do të kthejmë energjinë, furnizimin me ujë, komunikimet, transportin, shërbimet sociale”, tha ai.

Ai gjithashtu deklaroi se “çlirimi gradual i rajonit të Kharkivit” dëshmon se Ukraina nuk do ti japë asnjë territor Rusisë.

/abcnews.al