Zbulohet sekreti, si u shmang tragjedia ajrore brenda 19 sekondave

schedule13:05 - 30 Dhjetor, 2019

schedule 13:05 - 30 Dhjetor, 2019

Një komunikimi i gabuar për pak sa  nuk shkaktoi një përplasje fatale në ajër midis dy avionëve me 268 njerëz në bord, të cilët kishin për destinacion Madridin.

Tragjedia më e rëndë në qiellin europian në tridhjetë vitet e fundit, u shmang brenda 19 sekondave, në errësirë ​​dhe në mbi 9 mijë metra lartësi.

Sipas leximit të dokumenteve zyrtare ishte vetëm fati që bëri të shpëtonin 268 jetë, pasi, as sistemi i sinjalizimit në bordin e njërit prej aeroplanëve të përfshirë, dhe as personeli në tokë, nuk e kuptuan atë që po ndodhte; Pra që mund të kishte një përplasje fatale mes dy avionëve që fluturonin me shpejtësi mbi 430 kilometra në orë.

Ngjarja e zbuluar vetëm dje ka ndodhur në orën 20:20 në datën 10 nëntor 2018, rreth një vit më parë, mbi Gadishullin Iberik.

Në këtë ngjarje u përfshi një ‘Airbus A320’ të kompanisë ‘Wizz Air’ që ishte nisur nga Krakova, në Rumani, me 169 persona në bord, dhe një ‘Embraer E195’ i kompanisë ‘Aeronova’ i cili ishte nisur nga Venecia me 99 persona. Të dy avionët kishte destinacion final Madridin.

Të dhënat e fluturimit, sipas dokumentit zyrtar, nuk u morën nga kutitë e zeza sepse kur hetuesit morën raportin e përplasjes së mundshme, “kutive u ishte fshirë informacioni”.

Dinamika filloi 200 kilometra larg nga aeroporti Spanjoll. Fluturimi i ‘Wizz Air W6 3763’ ishte në lartësi 9,450 metra dhe me shpejtësi 501 kilometra në orë, ndërsa ‘Aeronova’ fluturonte në lartësi 8,840 metra dhe me shpejtësi 431 kilometra në orë. Dy avionët fluturonin vetëm 61 m mbi njëri tjetrin./abcnews.al