Xavi: Messi e meritonte Topin e Artë

schedule15:33 - 3 Dhjetor, 2021

schedule 15:33 - 3 Dhjetor, 2021

Përpara ndeshjes në shtëpi të Barcelonës kundër Real Betis këtë fundjavë, Xavi Hernandez u shfaq para mediave me Topin e Artë të shtatë të Lionel Messit në rendin e ditës.

Xavi luajti përkrah Messit për shumë vite në Camp Nou, gjatë së cilës ata patën periudhën e tyre më të suksesshme në dekada.

“Gjëja e parë që dua të bëj është të përgëzoj Alexia Putellas”, tha trajneri, duke iu referuar yllit të femrave të Barcelonës që fitoi Topin e Artë për femra të hënën. Gjithashtu, e përgëzoj Pedriun për çmimin Kopa. Fitorja e Messit është drejtësia e futbollit. Ne gjithashtu mund të mendojmë se të tjerët mund ta meritojnë atë, por në momentin që ata hapin zarfin dhe thonë se Messi e fitoi atë, atëherë është e drejtë.”

Legjenda e Barcelonës madje la të kuptohet se ai do të ishte i interesuar të drejtonte futbollin e femrave në të ardhmen, pasi loja rritet me shpejtësi.

“Vitet e fundit është rritur në një mënyrë shumë të madhe,” tha ai. Ata janë përmirësuar shumë në aspektin taktik dhe teknik dhe kanë gjithë respektin dhe admirimin tim. Kam parë shumë ndeshje, më pëlqen dhe shoh shumë talent te shumë lojtarë të Kombëtares që kanë talent. Nuk e përjashtoj fare që të stërvitem një ekip futbolli për femra”/h.ll/abcnews.al