Vjedhje portofolash dhe makinash, 8 të arrestuar në Romë, shqiptari sulmon oficerin

schedule15:13 - 3 Tetor, 2022

schedule 15:13 - 3 Tetor, 2022

Karabinierët e Romës të koordinuar nga Prokuroria Publike arrestuan 8 persona të dyshuar për krimet e vjedhjes së rëndë dhe grabitjes.

Në stacionin e metrosë “Lepanto” një patrullë e karabinierëve të stacionit Roma Prati, me rroba civile, arrestoi një shtetas rumun 39-vjeçar, të pastrehë, i dyshuar rëndë për veprën penale të grabitjes. Burri, pasi ka vjedhur portofolin nga çanta e shpinës së një gruaje, është bllokuar menjëherë nga karabinierët dhe në tentativë për t’u arratisur ka shtyrë një nga ushtarët.

Karabinierët e Nucleo Scalo Termini arrestuan një 27-vjeçar shqiptar i dyshuar rëndë për veprën penale të grabitjes. 27-vjeçari u bllokua nga ushtria ndërsa sulmoi një oficer sigurie të një butiku.

Dy romakë, të moshës 42 dhe 65 vjeç, emra të njohur për policinë u arrestuan ndërsa u kapën në flagrancë duke vjedhur brenda një makine.

Brenda stacionit të metrosë “Lepanto”, karabinierët e stacionit Madonna del Riposo arrestuan dhe katër gra. Të moshave nga 18 deri në 35 vjeç, gratë grabitën një turiste tajlandeze pasi e kishin rrethuar.

Njëra prej tyre hap çantën e gruas së pafat duke i hequr portofolin me shumën prej 1250 eurosh të holla dhe dokumente personale. /Abcnews.al/