Virusi i ri alarmon ekspertët, infektohen 35 persona në Kinën Lindore

schedule08:49 - 11 Gusht, 2022

schedule 08:49 - 11 Gusht, 2022

Shkencëtarët po gjurmojnë një virus të ri, me prejardhje nga kafshët në Kinën Lindore që ka infektuar të paktën disa dhjetëra njerëz.

Romani henipavirus Langya (LayV) u gjet në 35 pacientë në provincat Shandong dhe Henan. Shumë prej tyre kishin simptoma të tilla si ethe, lodhje dhe kollë.

Ata mendohet se e kanë marrë vitusin nga kafshët.

Nuk ka asnjë provë deri më tani që LayV mund të transmetohet mes njerëzve.

Studiuesit e zbuluan virusin kryesisht te gocat. Zbulimi u theksua në një letër të shkruar nga studiues nga Kina, Singapori dhe Australia dhe e botuar në New England Journal of Medicine këtë muaj.

Një nga studiuesit, Wang Linfa nga Shkolla Mjekësore Duke-NUS në Singapor, i tha Global Times shtetërore të Kinës se rastet e LayV të gjetura deri më tani nuk kanë qenë fatale ose shumë serioze, kështu që “nuk ka nevojë për panik”.

Megjithatë, tha zoti Wang, ka ende nevojë për të qenë vigjilent pasi shumë viruse që ekzistojnë në natyrë kanë rezultate të paparashikueshme kur infektojnë njerëzit.

Qendra e Tajvanit për Kontrollin e Sëmundjeve tha të dielën se po i kushtonte “vëmendje të madhe” zhvillimit të LayV.

LayV është një lloj henipavirusi, një kategori virusesh zoonotike që mund të kalojë nga kafshët te njerëzit.

Viruset zoonotike janë shumë të zakonshme, por kanë tërhequr më shumë vëmendje që nga fillimi i pandemisë Covid.

Qendra Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve tha se shkencëtarët vlerësojnë se tre në çdo katër sëmundje infektive të reja ose të shfaqura te njerëzit vijnë nga kafshët.

Kombet e Bashkuara kishin paralajmëruar më parë se bota do të shohë më shumë sëmundje të tilla me rritjen e shfrytëzimit të kafshëve të egra dhe ndryshimeve klimatike./Abcnews.al/