Vijon lufta mes bandave meksikane, të shtëna me armë në një lokal, 12 të vrarë

schedule09:09 - 16 Tetor, 2022

schedule 09:09 - 16 Tetor, 2022

Persona të armatosur të paidentifikuar hapën zjarr në një lokal në qytetin qendror meksikan të Irapuato të shtunën në mbrëmje, duke vrarë gjashtë gra dhe gjashtë burra, thanë autoritetet lokale.

Këto janë të shtënat e dyta masive të regjistruara në shtetin e Guanajuato në më pak se një muaj.

Tre persona u plagosën në sulmin në jug të Irapuato, tha qeveria e qytetit në një deklaratë, duke shtuar se zyrtarët e sigurisë po përpiqeshin të gjurmonin sulmuesit.

Motivi i të shtënave nuk ishte i qartë menjëherë. Në një deklaratë fillestare raportohej për 11 të vdekur, raporton Reuters.

Guanajuato, një qendër e madhe për shumë nga prodhuesit kryesorë të makinave në botë, është tronditur vitet e fundit nga luftërat brutale të terrenit midis bandave rivale të drogës.

Më 21 shtator, persona të armatosur qëlluan për vdekje 10 persona në një sulm në një bar në qytetin Guanajuato të Tarimoro, rreth 60 milje (96 km) në juglindje të Irapuatos. /Abcnews.al/