VIDEO/ Shoferi merr përpara këmbësorët, të paktën dy viktima në Gjermani

schedule15:31 - 1 Dhjetor, 2020

schedule 15:31 - 1 Dhjetor, 2020

Të paktën dy persona kanë humbur jetën dhe disa të tjerë kanë mbetur të plagosur në Gjermani pasi një makinë u fut në një zonë për këmbësorë.

Ngjarja ka ndodhur në qytetin e Trier, sipas forcës lokale të policisë, ndërsa numri i të plagosurve thuhet të jetë të paktën 15.

Policia në qytetin gjerman perëndimor tha të martën në Twitter se njerëzit duhet ta “shmangin zonën”, duke shtuar se “policia si dhe shërbimet e tjera të urgjencës janë në skenë”.

Një person është arrestuar dhe makina është siguruar, shtoi policia e Trier. “Kujdesi ndaj të plagosurve ka përparësi absolute.”

Ndërsa, Policia e shtetit në Rhineland-Palatinate të Gjermanisë perëndimore, ku ndodhet Trier, u kërkoi qytetareve që të mos përhapnin dezinformim.