VIDEO/ Me hark dhe me shigjetë iu drejtua protestuesve, rrihet brutalisht nga turma

schedule16:16 - 31 Maj, 2020

schedule 16:16 - 31 Maj, 2020

Një burrë është rrahur brutalisht në Salt Lake City të shtetit amerikan Utah, pasi ka kërcënuar një grup protestuesish me hark e shigjetë, gjatë një proteste kundër policisë raporton abcnews.al.

Protesta të dhunshme janë zhvilluar pothuaj në shtetet kryesore të Amerikës që pas mbytjes së George Floyd, një afro-amerikan, gjatë arrestimit.

Protestat shpërthyen në Mineapolis këtë javë pas daljes së një videoje që tregonte një punonjës të policisë i cili kishte vënë gjurin në qafën e zotit Floyd.

Floyd vdiq më vonë ndërsa polici Derek Chauvin u arrestua të premten dhe ndaj tij u ngrit akuza për vrasje të shkallë së tretë.

Protestat u bënë të dhunshme ndërsa turmat dogjën të enjten një rajon policie në Mineapolis, pranë vendit ku ishte ndaluar zoti Floyd./abcnews.al