VIDEO | Italia na mposht me penallti, supergol dhe polemika

schedule18:59 - 10 Janar, 2020

schedule 18:59 - 10 Janar, 2020

Italia shkon në finale, pasi me penallti u tregua më e saktë se lojtarët veteranë të Shqipërisë. Ndeshja përfundoi në barazim 1-1, kurse më pas “Axurrët” i shënuan të tria penalltitë. Për kuqezinjtë Duro u ndal nga portieri Chimenti.

Italia e ndëshkoi Shqipërinë në minutën e nëntë me Esposito, i cili fitoi një duel shpejtësie dhe më pas me një parabolë spektakolare mposhti Foto Strakoshën. Në minutën e 22-të Alban Bushi u ndal nga tranversa.

Goli i barazimit erdhi në minutën e 33-të nga Erjon Bogdani, i cili brenda zone u tregua i saktë. Italianët protestuan, pasi ndeshja duhet të ishte mbyllur pas gjysmë ore lojë. Më pas gjithçka u vendos nga penalltitë, ku Italia nuk fali.

SHQIPËRI-ITALI 1-1 (Bogdani 33′ / Esposito 9′)
Penalltitë: Skela (Gol), Duro (Jo Gol), Aliaj (Gol) /Carbone (Gol), Bonanni (Gol), Marcolin (Gol)

SHQIPËRIA: Strakosha, Dallku, Curri, Hasi, Lala, Dede, Skela, Rraklli, Murati, Shaqiri, Tare. (Të gatshëm: Beqaj, Nexhipi, Jupi, Bushi, Bulku, Duro, Bogdani, Aliaj). Trajner: Ilir Shulku

ITALIA: Chimenti, Zaçardo, Tonetto, Colonnese, Marcolin, Tomassi, Esposito, Perotta, Paganin, Di Biagio, Carbone. (Të gatshëm: Grossi, Maini, Agostini, Bonanni) . Trajner: Giani De Biasi

ARBITRA: Mario Shabanaj, Ani Kociaj, Egin Morina, Saet Kazani