VIDEO | Boca Juniors në lot, River Plate gëzon edhe kur humb

schedule10:08 - 23 Tetor, 2019

schedule 10:08 - 23 Tetor, 2019

Boca Juniors-Rover Plate ka tërhequr vëmendjen e shumë tifozëve anembanë botës. Një nga derbet më të mëdha u luajt në orët e para të ditës së sotme dhe në fund Boca fitoi me rezultatin 1-0. Gjithsesi ishte nga ato humbje që nga River Plate u festua, pasi kishin triumfuar 2-0 në takimin e parë dhe u kualifikuan në finale të Copa Libertadores.

Këtë herë nuk kishte probleme, pasi siguria ishte maksimale dhe gjithccka kaloi qetësisht. River Plate ishte shumë i fortë për Boca Juniors, që u mundua të shënonte një gol të shpejtë për të shpresuar në përmbysjen e rezultatit. Tevez ishte titullar, kurse De Rossi ishte rikthyer nga dëmtimi. Gjithsesi qëndroi në stol, pasi nuk ishte në formën e duhur për të luajtur.

Ndeshja u zhbllokua vetëm në minutën e 80-të, kur Hurtado shtyu në rrjetë një top pas një goditje dënimi. Festë e madhe në stadium, por vetëm në atë moment. Minutat kalonin dhe Boca Juniors nuk ia doli të shënonte dot edhe golin e dytë. Kështu, River Plate siguroi finalen dhe pret të mësojë rivalin, që do të përcaktohet pas përballjes Flamengo-Gremio. /abcnews.al