Veliaj nga Baldushku fton shqiptarët të votojë më 30 qershor

schedule21:31 - 9 Qershor, 2019

schedule 21:31 - 9 Qershor, 2019

Sulmet ndaj Presidentit të Republikës Ilir Meta nuk i kurseu as kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj. Nga Farka dhe Baldushku ku çeli fushatën elektorale Veliaj ftoi qytetarët të votojnë dhe ju tha se amerikanët do të monitorojnë procesin.

Ashtu si kryeministri Rama edhe kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj përsëriti se zgjedhjet do të mbahen me 30 qershor, ndërsa shigjetoi Presidentin Ilir Meta për vendimin e ç’dekretimit të tyre.

Nga Farka Veliaj dha edhe arsyen që sipas tij detyroi kreun e shtetit të ndërmarrë këtë akt.

“Ça ndodhi mo vlla dje që u çmend dynjaja? Jua them unë ca ndodhi. Zyrtari më i lartë i Amerikës që merret me Shqipërinë tha; Jo vetëm Mona dhe Luli janë përgjegjës për dhunën, por do takohemi në Tiranë në datën 30 qershor se ne do vijmë që të vëzhgojmë zgjedhjet. Kjo ndodhi se Amerika ia ka heq viëzn Saliut dhe Petrit Vasilit e morën vesh të gjithë dhe sigurisht ia kanë heq vizën numrave dy që të zënë mend numrat 1 të partisë, duke u dhënë edhe atyre një shans të fundit”.

Ndërsa lidhjet me rusët u shpreh Veliaj janë ato që po shqetësojnë opozitën.

“Qartazi ka një hetim dhe kjo është gjëja tjetër që i shqetëson se DASH, qeveria amerikane dhe prokuroria jonë po heton që si ka mundësi që kompania ruse i fut në PD 1 mln euro. Ne kur na vijnë njerëzit për vaki nuk e harrojmë e shënojmë. Këta si pa mendje nuk kuptuan si ju la njëri 1 mln euro dhe nuk paska interes. Patjetër që ka interes. Ka interes për ta shkatërruar Shqipërinë. Interesi ynë për ta mbajt Shqiëprinë zonjë është më i vendosur”.

Vendimi i Presidentit iu tha kryebashkiaku me herët banorëve të Baldushkut nuk ka vlerë juridike, ndërsa iu tregoi se Kreu i Shtetit nuk ka parashikuar as se çfarë do të ndodhë kur të mbarojë mandati i kryetarit të bashkisë.

“Nëse në datë 30 qershor mendon Presidenti që nuk do ktë zgjedhje në datën 1 korrik do të dalë ai të pastrojë plehrat. Nëse në datë 30 qershor, sipas tij, nuk do ketë zgjedhje, në datë 1 do i hipi Presidenti shofer autobusit, do i japë ai autobusëve në Tiranë? Se mandati im mbaron”.

Kryebashkiaku tha se demokratët nuk kanë qenë kurrë gati për zgjedhje e se do vijojnë të humbin njëlloj si në të kaluarën. Ndersa projektet ne Tirane nuk do te ndalen. /ABC News Albania 24/7