Vdekja e 7 vjeçares/Mjekët ende pa rezultat për shkakun

schedule13:10 - 16 Janar, 2018

schedule 13:10 - 16 Janar, 2018

Në spitalin e Durrësit akoma nuk është gjetur shkaku që solli vdekjen e 7 vjeçares, e cila u shtrua nga familjarët me gjendje virale të rëndë.

Mjekë specialistë të pediatrisë së Durrësit ende nuk kanë dalë në një konkluzion mbi sëmundjen që çoi drejt vdekjes 7-vjeçaren, banore e qytetit bregdetar. Analizimi i kartelës së vajzës nga ana e tyre mbi komplikacionet e paraqitura para dhe pas shtrimit, sipas mjekëve, flet për një gjendje virale të rëndë që i kishte prekur rrugët aspiratore dhe zemrën, por pa mundur të përcaktojnë saktë virusin që mbarti. Analizat e mbajtura nga mjekët janë dërguar për ekzaminime të mëtejshme, përgjigjia e të cilave del pas disa ditësh. Por, mungesa e kryerjes së autopsisë, nëpërmjet të cilësisë do të përcaktohej ekzaktësisht se çfarë ka ndodhur me vajzën, sipas mjekëve vështirëson marjen e një pergjigje të saktë. 7- vjeçarja ndërroi jetë të dielën e kaluar, teksa ndodhej e shtruar në pediatrinë e Durrësit. Ajo u dërgua nga prindërit në gjendje të fikëti me temperature të ulët 35. 2. Pavarësisht, përpjekjes se mjekëve, ajo nuk mundi të mbijetojë duke ndërruar jetë pak orë më vonë./abcnews.al