Varianti Omicrom, Biden thirrje për shpërndarje të vaksinave në vendet e varfra

schedule08:32 - 27 Nëntor, 2021

schedule 08:32 - 27 Nëntor, 2021

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden  tha se shfaqja e mutacionit Omikron duhet të inkurajojë botën që të shpërndajë më shumë vaksina në vendet më të varfra.

“Shtetet e Bashkuara tashmë kanë shpërndarë më shumë vaksina në vendet e  varfra sesa të gjitha vendet e tjera së bashku. “Është koha që vendet e tjera të bëjnë atë që Amerika ka bërë për sa i përket shpejtësisë dhe bujarisë”, tha Biden në një deklaratë.

Biden u bëri thirrje vendeve që priten të takohen në Organizatën Botërore të Tregtisë javën e ardhshme që të heqin dorë nga mbrojtja e të drejtave të autorit për vaksinat anti- Covid pas zbulimit të variantit të ri në Afrikën e Jugut.

/abcnews.al