Ukraina shënon përparime në jug, thyen mbrojtjen ruse dhe merr disa fshatra

schedule08:20 - 4 Tetor, 2022

schedule 08:20 - 4 Tetor, 2022

Ukraina ka shënuar përparimin e saj më të madh në jug të vendit që nga fillimi i luftës, pasi mposhti forcat ruse. Trupat ukrainase arritën të rimarrën në kontroll disa fshatra përgjatë lumit Dnipro, shkruan skynews.

Qyteti i Dudchany, i cili ndodhet rreth 30 km në jug të vendit është tashmë në kontrollin e forcave ruse. Kjo tregon përparimin më të shpejtë të luftës në jug deri më tani.

Gjithsej 31 tanke ruse u shkatërruan ndërsa forcat ukrainase përparuan në jug.

Në lindje, forcat ukrainase kanë rritur gjithashtu ofensivën e tyre, duke marrë në kontroll më shumë territor në zonat e aneksuara nga Rusia dhe duke kërcënuar linjat e furnizimit për trupat e saj.

Presidenti Volodymyr Zelenskiy tha se ushtria e Ukrainës kishte marrë në kontroll një sërë zonash por nuk dha detaje të mëtëjshme. Forcat ukrainase rimorën të shtunën qytetin lindor të Liman, pasi Kremlini njoftoi tërheqjen e trupave rusë

/abcnews.al