Ukraina në NATO? Kremlini kërcënon me një reagim të ashpër

schedule14:33 - 10 Korrik, 2023

schedule 14:33 - 10 Korrik, 2023

Rusia e ka kërcënuar NATO-n me një përgjigje “mjaft të qartë dhe të ashpër” nëse Ukraina lejohet të anëtarësohet.

Aleanca ka vendosur të heqë një kërkesë burokratike për anëtarësim, duke i mundësuar Ukrainës të bashkohet më shpejt kur të përfundojë lufta, tha sot ministri i jashtëm i Ukrainës.

Dhe nesër NATO do të mbajë një samit në Vilnius, Lituani, që synon të tregojë solidaritet me Ukrainën.

Por zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha: “Ju e dini pozicionin absolutisht të qartë dhe të qëndrueshëm të Federatës Ruse se anëtarësimi i Ukrainës në NATO do të ketë pasoja shumë, shumë negative për arkitekturën e sigurisë, arkitekturën tashmë gjysmë të shkatërruar të sigurisë në Evropë. 

Dhe do të jetë një rrezik absolut, një kërcënim për vendin tonë, i cili do të kërkojë nga ne një reagim mjaft të qartë dhe të vendosur.

Pas bisedimeve “intensive”, Ukraina tha se NATO-ja ka hequr dorë nga kërkesa që ajo të ndjekë Planin e Veprimit të Anëtarësimit, një rrugë për t’u bashkuar me aleancën në të cilën një aplikant paraqet programe vjetore mbi përgatitjet e tyre për integrimin në politikë, ekonomik, mbrojtje, burime, siguri. dhe sferat juridike.

“Unë e mirëpres këtë vendim të shumëpritur që shkurton rrugën tonë drejt NATO-s,” tha ministri i jashtëm i Ukrainës Dmytro Kuleba.