Ukraina i quan “të pavlefshme” zgjedhjet në territoret e pushtuara nga Rusia

schedule19:29 - 8 Shtator, 2023

schedule 19:29 - 8 Shtator, 2023

Ministria e Jashtme e Ukrainës dënoi sot “zgjedhjet e rreme” të organizuara nga Rusia në territoret e okupuara ukrainase, duke thënë se ato janë “të pakuptimta” dhe nuk do të kenë asnjë qëndrim ligjor.

Rusia po mban zgjedhje rajonale duke përfshirë në të katër rajonet e Ukrainës që nuk i kontrollon plotësisht, Donetsk, Luhansk, Zaporizhia dhe Kherson.

Ministria tha se zgjedhjet që zhvillohen në tokën ukrainase “shkelin në mënyrë flagrante sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës”, si dhe ligjin ndërkombëtar.

“Zgjedhjet e rreme të Rusisë në territoret e pushtuara përkohësisht janë të pavlefshme. Ato nuk do të kenë pasoja ligjore dhe nuk do të çojnë në një ndryshim të statusit ligjor të territoreve ukrainase të pushtuara nga ushtria ruse”, tha ai.

Kievi u bëri thirrje partnerëve të tij ndërkombëtarë që të denoncojnë votimin dhe të mos njohin rezultatet.

Sekretari i Jashtëm Anthony Blinken gjithashtu e quajti votimin në rajonet e kontrolluara nga Rusia të Ukrainës të enjten “zgjedhje të rreme” dhe tha se ato ishin “të paligjshme”.

Ambasada ruse në SHBA u përgjigj duke thënë sot se Uashingtoni po ndërhynte në punët e brendshme të Rusisë.