Ukraina: Forcat ruse në vështirësi në Kherson, pas goditjes së urave

schedule22:01 - 14 Gusht, 2022

schedule 22:01 - 14 Gusht, 2022

Ukraina ka thënë se trupat ruse që kaluan lumin Dnipro gjatë ofensivës së tyre në rajonin jugor të Khersonit po përballeshin me vështirësi në rritje pasi urat strategjike u dëmtuan.

Forcat e Moskës kapën qytetin jugor të Khersonit në Dnipro në fillim të pushtimit të Ukrainës, i vetmi kryeqytet rajonal që ata kanë pushtuar deri më tani, shkruan Al Jazeera.

Ofensiva e tyre drejt perëndimit në rajon ka bërë disa përparime, por tre urat që ata kontrollojnë në zonë – dy për trafikun rrugor dhe një tjetër që transporton një hekurudhë – janë bombarduar vazhdimisht në javët e fundit. /abcnews.al