“Ujqit” e Putin trembin NATO-n/  Banda nacionaliste ngre bazë në Sllovaki

22:46 | 01/08/201822:460

Organizata nacionaliste ruse “Ujqit e Natës”, e njohur për lidhjet e saj me Kremlinin, është kthyer në një shqetësim serioz për Sllovakinë, një vend anëtar i NATO-s dhe BE-së.

Qeveria në Sllovaki është e shqetësuar për shkak se “Ujqit e Natës”, grupi i motoçiklistëve nacionalistë i afërt me presidentin Vladimir Putin, ka ngritur një bazë në këtë vend dhe po zgjeron rrethin e tij të influencës. Baza e organizatës ndodhet në Dolna Krupa, një fshat rreth 70 km larg kryeqytetit Bratisllavë dhe në të ndodhen makina e pajisje të vjetra ushtarake. Anëtarët e grupit janë të sanksionuar nga institucionet amerikane, pasi akuzohen se u kanë ofruar ndihmë rebelëve pro-rusë në Ukrainë. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme sllovake, Peter Susko ka deklaruar se aktivitetet e grupit duhen mbajtur nën mbikëqyrje. “Mendojmë se influenca e anëtarëve të kësaj bande është shumë e dëmshme, pasi me përhapjen e opinioneve të tyre ata synojnë të rishkruajnë historinë”, ka deklaruar Susko në një intervistë për BBC. I pyetur se cilat janë opinionet kontradiktore të bandës që mund të sjellin deformimet historike, zëdhënësi ka përmendur citimet e tyre se “Krimea ka qenë, është dhe do të jetë ruse, se Stalini ishte një hero i madh dhe se NATO është një organizatë kriminale”. Sllovakia është anëtare si e Bashkimit Europian ashtu dhe NATO-s. Dikur pjesë e Çekosllovakisë komuniste, ajo ka qenë aleate e Moskës gjatë Luftës së Ftohtë. Edhe në ditët e sotme, qeveria e saj e majtë kërkon të ruajë lidhjet me Rusinë dhe me shumë ngurrim ka mbështetur sanksionet e BE-së për shkak të aneksimit të Krimesë. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono