Turqia vendos armëpushim për 120 orë

schedule20:07 - 17 Tetor, 2019

schedule 20:07 - 17 Tetor, 2019

Turqia bie dakord me SHBA për armëpushim 5 ditor. Kështu ka njoftuar zëvendës presidenti amerikan Mice Pence.

Turqia nisi sulmin e saj javën e kaluar në veri të Sirisë. Ky sulm synonte të shtynte luftëtarët kurdë nga kufiri dhe të krijonte këtë “zonë të sigurt” për të rivendosur refugjatët sirianë.

Kritikët thanë se kjo mund të çojë në spastrim etnik të popullatës kurde në rajon. Ofensiva ndërkufitare erdhi pasi Presidenti amerikan Donald Trump nxori forcat amerikane nga zona.

Vendimi i tij ka shkaktuar një mori kritikash brenda dhe jashtë vendit, pasi ai akuzohet se i dha presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan një “dritë jeshile” për operacionin./abcnews.al