Turqia sfidon NATO-n: Sot lëshohen raketat ruse, zona e rrezikshme që duhet shmangur

schedule11:00 - 16 Tetor, 2020

schedule 11:00 - 16 Tetor, 2020

Pavarësisht kundërshtimeve të NATO-s, Turqia pritet që të testojë sot sistemin anti-ajror S-400 të Rusisë.

Reuters” bën me dije se autoritetet turke kanë njoftuar kompanitë ajrore që të bëjnë kujdes në lartësinë deri në 21 000 metra në zonën e Detit të Zi ku do të bëhen edhe testimet, raporton abcnews.al.

Testet parashikojnë ndjekjen e avionëve me sistemin e radarëve te S-400, por mediat ndërkombëtare nuk përjashtojnë edhe mundësitë e lëshimit të raketave.

SHBA dhe NATO kanë kundërshtuar blerjen e raketave S-400 nga Rusia prej shtetit të drejtuar nga Erdogan duke ofruar sistemin amerikan “Patriot”, por deri më tani Turqia i ka qendruar presionit duke hapur front të ri në Egjeun Lindor kundrejt Greqisë. /abcnews.al