Turqi, gjatet dhe 3 muaj të tjerë gjendja e jashtëzakonshme

schedule13:00 - 19 Janar, 2018

schedule 13:00 - 19 Janar, 2018

Zgjatet dhe për tre muaj të tjerë gjendja e jashtëzakonshme në Turqi, e cila hyra në fuqi pas përpjekjes së dështuar për grusht shteti në 15 korrik 2016.

Vendimi u mor nga parlamenti turk pas kërkesës së qeverisë. Miratimi u bë me votat e partisë së presidentit Erdoan dhe ato të nacionalistëve.

Deri tani 90 mijë persona janë arrestuar dhe 110 të tjerë janë pushuar nga puna, të akuzuar për pjesëmarrje në përpjekjen për grusht shteti si dhe për lidhje me organizatat e imamit turk Fetullah Gulen./abcnews.al