Truss: Mobilizimi ushtarak dhe kërcënimet e rreme tregojnë dinakërinë e Putinit

schedule10:09 - 26 Shtator, 2022

schedule 10:09 - 26 Shtator, 2022

Njoftimi i Vladimir Putin për mobilizimin e pjesshëm ushtarak për të forcuar pushtimin e Ukrainës tregon se presidenti rus është treguar dinak, tha kryeministrja e Britanisë Liz Truss për CNN në një intervistë ekskluzive.

Truss, tha se Putini kishte urdhëruar një përshkallëzim të menjëhershëm ushtarak “sepse ai nuk po fiton”. “Ai bëri një gabim strategjik, duke pushtuar Ukrainën”, tha Truss në intervistën e saj të parë për CNN.

“Mendoj se ai është mposhtur nga ukrainasit. Ne kemi parë që ukrainasit po rezistojnë kundër ofensivës ruse. Dhe unë mendoj se ai nuk e kishte parashikuar forcën e reagimit nga bota e lirë.”

Truss, e cila po përballet ndoshta me sfidat më të mëdha të çdo kryeministri britanik të ardhshëm që nga Winston Churchill, u takua me Presidentin e SHBA-së Joe Biden të mërkurën.

Në një intervistë të mëvonshme në 10 Doëning Street, ajo tha për CNN se Uashingtoni “është një partner tepër i veçantë”.

“Unë mendoj se marrëdhënia jonë është e veçantë dhe është gjithnjë e më e rëndësishme në një kohë kur po përballemi me kërcënime nga Rusia, rritje të vendosmërisë nga Kina. E dini, ne të dy jemi demokraci liridashëse. Ne kemi një lidhje kaq të fortë”, tha ajo për Tapper.

Kur u pyetën sesi liderët perëndimorë duhet të përgjigjen nëse Putini rrit aktivitetin ushtarak në Ukrainë, Truss tha se ata “nuk duhet të dëgjojnë goditjet e tij dhe kërcënimet e tij të rreme.”

“Në vend të kësaj, ajo që duhet të bëjmë është të vazhdojmë të vendosim sanksione ndaj Rusisë dhe të vazhdojmë të mbështesim ukrainasit.”

/abcnews.al