Trump krahason murin në kufi me Meksikën me murin e vilës Obama

12:49 | 31/12/201812:490

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë nevojë për murin në kufi të Meksikës, njësoj si çifti Obama ka nevojë për murin tre metra të lartë që rrethon rezidencën e tyre në Uashington. Është ky mesazhi më i fundit në Tuiter i Presidentit amerikan Donald Tramp.

Presidenti amerikan Donald Tramp krahasoi murin që ka ndërmend të ndërtojë përgjatë kufirit me Meksikën me mbrojtjen e shtëpisë së familjes së ciftit Obama në Uashington. Në një mesazh në profilin e tij Tuiter, kreu i shtëpisë së bardhë shkruan se ish presidenti dhe zonja Obama kishin ngritur një mur ë metra të lartë përreth rezidencës së tyre në Uashington DC. Më tej ai shtoi se ishte dakord pasi ishte e domosdoshme për sigurinë dhe mbrojtjen. Por dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë nevojë për një mbrojtje të tillë por në një version më të madh.

Vila e re e ciftit Obama, me nëntë dhoma gjumi, ndodhet në zonën Kalorama, një prej më eksluziveve në Uashington. Reagimi i Tramp vjen në një moment ku në vend ka shumë polemika për kërkesën e një buxheti prej 5 miliard dollarësh për murin ë kufi me Meksikën. Polemika që kanë shkaktuar një prej bllokadave më të rëndësishme në Kongresin Amerikan dhe paralizimin e pjesshëm të aktiviteteve federale. /abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono