Trenjaket mësojnë në kushte të vështira, familja në Mazhe jeton ende në çadra

14:17 | 05/01/202014:170

Me ftohjen e motit jetesa në çadër për familjen Prini në fshatin Mazhe po bëhet e pamundur.

Trinjakët e kësaj familje tregojnë se sa e vështirë është të jetosh në këto kushte teksa ju duhet të ndjekin dhe shkollën. Por të mësuarit në çadër është një sakrificë e jashtëzakonëshme për këta fëmijë që ndjekin klasën e tetë.

“Në çadër është shumë ftohtë”, shprehen ata.

Edhe nëna e tyre tregon se pas tërmetit të 26 nëntorit po kalojnë ditë vërtet të vështira.

“Në çadër jetojmë deri ditën kur ka rënë tërmeti”, tregon nëna  e fëmijëve.

Por në të njëjta kushte, jeton edhe familja e Ramazan Dacit. Pas shkatarrimit të shtëpisë nga Trëmeti, çadra është streha e vetme për të dhe gjashtë pjetarët e familjes së tij.

“Presim nga shteti përgjigje”, thotë ai.

Edhe për këtë zonjë, e cila prej disa ditësh është vendosur në kontiner, gjendja nuk është aspak e lehtë.

“Çadrën na  e ka sjellë turku, jemi dy familje këtu”, tregon ajo.

Tërmeti i 26 nëntori la pas dëme të shumë materiale në fshatin Mazhe të Krujës, pas verifikimeve në terren shumë banesa u shpallën të pabanueshme. Por për banorët rindërtimi i tyre është i pamundur për shkak të kushteve të rënuara ekonomike./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono