Tre milionë rubla për të vdekur! Çfarë ofron Moska për ata që shkojnë në luftë, dramë në rrugët e Rusisë

schedule18:04 - 22 Shtator, 2022

schedule 18:04 - 22 Shtator, 2022

Kryetari i Bashkisë së Moskës, Sergei Sobyanin, nënshkroi një dekret në lidhje me mbështetjen financiare të moskovitëve që do të rekrutohen si dhe shtetasve të huaj që do të nënshkruajnë një kontratë të ngjashme.

Sipas dekretit, i cili u postua në faqen e internetit të Kryetarit të Bashkisë, të thirrurit për të marrë pjesë në rekrutim të pjesshëm do të marrin 50,000 rubla (844.2 euro) në muaj. Në rast se lëndohen lehtë do të marrin një pagesë një herë prej 500,000 rubla (8,442 euro) dhe në rast se pësojnë lëndime të rënda do të marrin një pagesë një herë prej 1,000,000 rubla.

Në rast vdekjeje, familja e ushtarit do të marrë 3 milionë rubla (50,653 euro). Të njëjtat tarifa do të marrin edhe shtetasit e huaj që nënshkruajnë kontratë.

Rusia po jeton momente dramatike, pas fjalimit të presidentit rus Vladimir Putin për rekrutimin e pjesshëm. Më konkretisht, presidenti i Rusisë, shtatë muaj pas pushtimit të Ukrainës, shpalli mobilizimin ushtarak në vend.

Në përpjekje për të shpjeguar arsyetimin pas njoftimit të tij, raportoi se “ushtria po lufton operacionet perëndimore në një front prej më shumë se 1000 km në Ukrainë”. Siç tha ai, vendimi është marrë “për të mbrojtur atdheun, sovranitetin dhe integritetin e tij territorial si dhe sigurinë e qytetarëve”.

Dhe pas këtij njoftimi, në Rusi kanë vijuar orë dramatike, ku njerëzit kanë dalë në rrugë duke protestuar për këtë zhvillim. Gratë thonë se do t’i thyejnë këmbët burrave të tyre për t’i penguar ata të shkojnë në Ukrainë, ndërsa të tjerat, kur theksohet se atyre se “kjo po bëhet për të siguruar të ardhmen e vendit”, përgjigjen “çfarë të ardhme… këtu nuk kemi as të tashme”.

Madje, në rrjetet sociale kanë nisur të publikohen video të ngjashme ku meshkujt përqafojnë familjet e tyre dhe thonë lamtumirë duke qarë. /abcnews.al