Tiranë/ Arrestohen 4 persona për kontrabandë celularësh, në kërkim dy të tjerë

schedule10:02 - 31 Janar, 2023

schedule 10:02 - 31 Janar, 2023

Katër persona janë arrestuar në Tiranë dhe dy të tjerë janë shpallur në kërkim për kontrabandë celularësh. Në pranga kanë rënë dy vëllezër që tregtonin aparatë celularë të kontrabanduar në pesë dyqane, të cilat i kishin regjistruar në emër të familjarëve të tyre për të shmangur tatimet.

Dy vëllezërit janë identifikuar si Ferdinand dhe Erinin Kafeja. Gjithashtu janë arrestuar dhe shtetasit Denis Murteza dhe Izabela Buzi që administronin dy prej dyqaneve ndërsa janë shpallur në kërkim dy të tjerë. Nga ky operacion janë sekuestruar 763 aparate celulare të kontrabanduara.

Njoftimi i plotë:

✅Sekuestrohen 763 aparate celulare të kontrabanduara. Vihen në pranga 4 shtetas.

-Vihen në pranga 2 shtetas (vëllezër) që tregtonin aparate celulare të kontrabanduara, në 5 subjekte (dyqane), të cilat i kishin regjistruar në emër të familjarëve të tyre, për të shmangur detyrimet tatimore.

-Vihen në pranga edhe 2 shtetas të tjerë që administronin 2 prej dyqaneve. Shpallen në kërkim 2 shtetas që administronin 2 dyqane të tjera.

Specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Financiare, në vijim të kontrolleve të dedikuara, në subjekte të ndryshme tregtare, me qëllim evidentimin dhe goditjen e krimeve ekonomiko-financiare, pas informacioneve të siguruara përmes iteligjencës informative, se dy shtetas tregtonin në dyqanet e tyre, aparate celulare të kontrabanduara, kanë organizuar dhe finalizuar operacionin policor të koduar “Avoid”.

Në kuadër të këtij operacioni u arrestuan shtetasit:

F. K., 38 vjeç dhe E. K., 33 vjeç (vëllezër), banues në Tiranë, pronarë të 5 dyqaneve për tregtimin e celularëve;

D. M., 38 vjeç dhe I. B., 25 vjeçe, administratorë të 2 prej këtyre dyqaneve, banues në Tiranë.

Gjithashtu, u shpallën në kërkim administratorët e 2 dyqaneve të tjera, shtetasit F. I., 37 vjeç dhe R. M., 45 vjeç.

Nga veprimet hetimore ka rezultuar se vëllezërit F. K. dhe E. K., për të shmangur detyrimet tatimore, i kishin regjistruar dyqanet për tregtimin e celularëve, në emër të të afërmve të tyre. Gjatë kontrolleve të ushtruara në këto dyqane, më rrugët “Hoxha Tahsim”, “Konferenca e Pezës” dhe në “Rrugën e Durrësit”, shërbimet e Policisë gjetën dhe sekuestruan, në cilësinë e provës materiale, 763 aparate celulare të llojeve të ndryshme, të dyshuara të kontrabanduara.

Materialet i kaluan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme procedurale./abcnews.al