Thaçi: Gjykata Speciale nuk shfuqizohet

16:35 | 01/02/201816:350

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në një bashkëbisedim me mediat në prag të 10-vjetorit të Pavarësisë, listoi arritjet e tij në politikë. Kreu i shtetit foli edhe për Gjykatën Speciale.

Thaçi nënvizoi se shfuqizimi i saj nuk do të bëhet dhe ky është qëndrimi përfundimtar i shtetit të Kosovës. Pavarësisht këtij fakit, ai ripërsëriti se themelimi i saj është bërë me imponim.

“Eshtë diçka që duhet të gëlltisim për hir të partneritetit me miqtë ndërkombëtarë”, theksoi kreu i shtetit. Thaçi akuzoi opozitën e Kosovës, duke thënë se me kundërshtimin e Demarkacionit me Malin e Zi ka bllokuar procesin e liberalizimit të vizave.

Ndërsa foli përsëri dhe për vrasjen e politikanit serb të Kosovës, Oliver Ivanoviç. Thaçi përjashtoi mundësinë që kjo ngjarje të jetë rast i një konflikti ndëretnik./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono