demarkacion

aleksander-vulin.jpg
ad min16:10 | 22/07/2018

Ministri serb i Mbrojtjes kërkon një zgjidhje kompromisi dhe demarkacionin e kufirit me Kosovën. Sipas Vulin, kjo do të pengojë planin e Shqipërisë së Madhe.

Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandër Vulin, nënvizon se për Serbinë një zgjidhje kompromisi me Kosovën është “demarkacioni dhe ndalimi i përhapjes së Shqipërisë së Madhe”. Në një intervistë për gazetën “Kurir”, ai ka thënë se pret që Prishtina t’i vazhdojë provokimet dhe përpjekjet për të ndërprerë dialogun.

“Ata e dinë se negociatat me Vuçiçin nuk janë të mira për ta, dhe këtë e pranojnë me vështirësi”, është shprehur Vulin.

I pyetur se si as pas gjashtë muajsh nga vrasja Oliver Ivanoviç, nuk ka ndonjë rezultat nga hetuesia, ai tha se “Prishtinës dhe një pjese të madhe të komunitetit ndërkombëtar u leverdis që të mos arrihet deri tek zgjidhja e rastit”.

“Do të doja të kishim kontroll të plotë që do të na mundësonte zgjidhjen e krimit, por nuk e kemi,  prandaj mundësitë tona janë limituar”, tha Vulin, duke shtuar se “Beogradi nuk do të ndalojë kërkimet për vrasësit e Ivanoviç”.

Ndër të tjera, duke përmenduar armatosjen e ushtrisë me avionë luftarakë, Vulin paralajmëroi se është i gatshëm të mbrojë Serbinë dhe serbët në çdo kohë, ku do që ata jetojnë./abcnews.al

miratohet-demarkacioni-1280x656.jpg
ad min12:32 | 24/03/2018

Pas gati 3 viteve nga nënshkrimi i saj, shoqëruar me debate e kundërshtime të forta, Kuvendi i Kosovës miratoi demarkacionin e kufirit me Malin e Zi, në një seancë, ku nuk munguan tensione të shkaktuar nga lëvizja Vetëvendosje. Miratimi i hap rrugë liberalizimit të vizave për qytetaret kosovarë, që pritet të ndodhë gjatë këtij viti, megjithatë gjithçka varet nga vendimi që do të marrë Komisioni i Europës./abcnews.al

vlcsnap-error911-1280x720.jpg
ad min19:34 | 01/02/2018

Në një konferencë për shtyp në prag të 10-vjetorit të pavarësisë, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka deklaruar se vendi duhet të përmbushë detyrimet ndërkombëtare nëse dëshiron perspektivë europiane, duke iu referuar këtu Gjykatës Speciale dhe demarkacionit me Malin e Zi.

Në një konferencë për shtyp në prag të 10-vjetorit të pavarësisë, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka dhënë mesazhin e qartë se krijimi i Gjykatës Speciale është i pashmangshëm, pavarësisht se në të njëjtën kohë është edhe i padrejtë.

Hashim Thaçi: “Gjykata Speciale nuk mund të shfuqizohet dhe nuk do të shfuqizohet. Ky është qëndrim i shtetit të Kosovës. E themelojmë gjykatën sepse nuk kemi as pse frikësohemi, nuk kemi pse të hezitojmë. Është e padrejtë, por duhet ta gëlltisim për hir të partneritetit me SHBA dhe NATO-n”.

Në vijim të konferencës, kreu i shtetit u ka bërë thirrje deputetëve të Kuvendit të Kosovës që të ratifikojnë sa më shpejt marrëveshjen e demarkacionit me Malin e Zi, në mënyrë që vendi t’i shpëtojë izolimit dhe të ketë perspektivë të qartë europiane.

Hashim Thaçi: “Nëse ne veprojmë mençurisht dhe bashkarisht si skemë politike dhe institucionale, që të përmbyllim çështjen e demarkacionit, besoj se do të hapet një mundësi e re. Nëse veprojmë mençurisht dhe e kryejmë atë nuk do të ketë asnjë padrejtësi ndaj Kosovës. Është dicka në duart tona, prandaj deputetët duhet të veprojnë në mënyrë unike, të vënë interesin e shtetit mbi të gjitha”.

Më tej Thaçi ka prekur edhe çështjen e vrasjes së liderit të serbëve të Kosovës, Oliver Ivanoviç, për të cilën ka premtuar se shumë shpejt drejtësia kosovare do të dalë me rezultate konkrete. Ndërkohë, ai ka përjashtuar pistën e një vrasjeje me sfond ndëretnik.

Hashim Thaçi: “Institucionet e Kosovës në një të ardhme të afërt do të dalin me rezultate konkrete. Po ndjek nga afër institucionet përgjegjëse që po merren me zbulimin, identifikimin dhe mundësisht kapjen e autorit. Të dhënat e para janë se ka qenë një akt kriminal e mafioz. Ka të dhëna të sakta se ka patur motive politike, por jo ndëretnike”./abcnews.al

thaci.jpg
ad min16:35 | 01/02/2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në një bashkëbisedim me mediat në prag të 10-vjetorit të Pavarësisë, listoi arritjet e tij në politikë. Kreu i shtetit foli edhe për Gjykatën Speciale.

Thaçi nënvizoi se shfuqizimi i saj nuk do të bëhet dhe ky është qëndrimi përfundimtar i shtetit të Kosovës. Pavarësisht këtij fakit, ai ripërsëriti se themelimi i saj është bërë me imponim.

“Eshtë diçka që duhet të gëlltisim për hir të partneritetit me miqtë ndërkombëtarë”, theksoi kreu i shtetit. Thaçi akuzoi opozitën e Kosovës, duke thënë se me kundërshtimin e Demarkacionit me Malin e Zi ka bllokuar procesin e liberalizimit të vizave.

Ndërsa foli përsëri dhe për vrasjen e politikanit serb të Kosovës, Oliver Ivanoviç. Thaçi përjashtoi mundësinë që kjo ngjarje të jetë rast i një konflikti ndëretnik./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono