Tërmeti në Meksikë, rritet bilanci i viktimave

schedule14:16 - 20 Shtator, 2017

schedule 14:16 - 20 Shtator, 2017

Vijon te rritet numri i viktimave nga termeti qe goditi dje meksiken. Bilanci i mengjesit te sotem flet per 248 viktima, por ky numer mund te rritet per shkak te numrit te madh te te plagosurve dhe te te zhdukurve nen germadha. Lekundjet sizmike me magnitude 7,1 Rihter shkaterruan dhjetra ndertesa ne Meksiko, mes te cilave dhe nje shkolle, ku humben jeten 4 te rritur dhe 26 femije. Pjesa me emadhe e viktimave jane regjitsruar ne shtetin Morelos.
Kryebashkikau i qytetit te Meksikos tha se per momentin prioritet mbeten personat e izoluar nen germadha. Miguel Angel Mancera tha se ka shpallur gjendjen e emergjences ne kryeqytet, ku ka shkaterrim, rrenoja, panic dhe me shume se 4 milione njerez jane pa energji elektrike ne te gjithe vendin. Po ashtu jane pezulluar te gjitha fluturimet dhe eshte bllokuiar trafiku ajror drejt aeroportit nderkombetar ne qytetin meksiko, 123 km larg nga epiqendra e termetit
Presidenti I vendit Enrique Pena Nieto tha gjate nje fjalimi te shkuretr se ky termet eshte nje tjetern prove e veshtiore durimi per popullin meskikan. Termjeti i nje dite me pare pasoi ate me magnitide 8,2 qe tronditi Meksiken para 12 ditesh, duke shkaktuar 100 viktima. Gjithashtu kjho fatkeqesi natyrore ndodh ne kete vend ne 32 vjetorin e termetit shkaterrimtar te 1985, qe do te mbahet mend sin je nga episode tragjike ne historine e Meksikes
Ne keto caste te veshtuira per Meksiken nuk kane munguar dhe mesazhet e solidaritetit nga vendet fëinje, perfshire SHBA, pavaresisht debatit dypalesh per ceshtjen e murit ne kufirin ndares
Presidenti amerikan, Donald Trump, shkroi në rrjetin tëitter; “Zoti i bekoftë qytetarët në Mexico City. Jemi me ju dhe do të jemi aty për ju”.