Teleskopi Hapësinor James Webb zbulon një stuhi rëre jashtëtokësore në një ekzoplanet

schedule23:11 - 22 Mars, 2023

schedule 23:11 - 22 Mars, 2023

Një stuhi rëre shkatërruese në një planet jashtë sistemit tonë diellor, është vërejtur për herë të parë, falë aftësive të jashtëzakonshme të teleskopit hapësinor James Webb (JWST).

Stuhia masive e rërës u vu re në ekzoplanetin VHS 1256b, i cili është rreth 40 vite dritë nga Toka. Grimcat e pluhurit përbëhen nga silikate: ato janë kokrra të vogla silikoni dhe oksigjeni, të cilat përbëjnë bazën e shumicës së mineraleve.

Stuhia jashtëtokësore e vërejtur nga James Webb nuk i ngjan stuhive të rërës që gjenden në rajonet e thata dhe të shkretëtirës së Tokës dhe duket më shumë si një mjegull “shkëmbore”.

“Ato i ngjajnë kokrrave të rërës, por shumë më të imta. Kokrrat e silicës janë në madhësinë e grimcave të tymit”, shpjegoi profesori Beth Biller nga Universiteti i Edinburgut dhe Observatori Mbretëror, Edinburg, MB.

“Planeti VHS 1256b është një objekt qiellor i nxehtë dhe i ri. “Temperatura në majë të reve është ndoshta e ngjashme me temperaturën e flakës së qiriut”, tha ai për BBC News.

Eksoplaneti VHS 1256b u pa për herë të parë nga teleskopi Vista me bazë në Mbretërinë e Bashkuar në Kili në vitin 2015. Është një “super-Jupiter”, që do të thotë një planet i ngjashëm me gjigantin e gazit në sistemin tonë diellor, por shumë më i madh, me 12 deri në 18 herë më shumë se masa.

Ai rrotullohet rreth një çifti yjesh në një distancë të madhe, rreth katër herë rrezja e orbitës së Plutonit rreth Diellit. Duhen rreth 10,000 vjet për një revolucion të plotë.

Vëzhgimet e mëparshme të VHS 1256b kanë treguar se ai ka një pamje të kuqe, duke sugjeruar se pluhuri ka të ngjarë të qëndrojë në atmosferën e tij. “Është emocionuese sepse tregon se sa të ndryshme mund të jenë retë në një planet tjetër nga retë e avullit të ujit në Tokë,” tha profesori Biller. /abcnews.al