Tebas ka kritikuar Premier League për vonesën në identifikimin e parregullsive financiare të Man City

schedule18:45 - 8 Shkurt, 2023

schedule 18:45 - 8 Shkurt, 2023

Manchester City është në akuzë për dhjetëra shkelje financiare nga viti 2009 deri në këtë sezon pas një hetimi katërvjeçar nga Premier League.

Ngjarja konkrete ka nxitur sulmin e presidentit të La Ligas, Javier Tempas, i cili në postimin e tij në rrjetet sociale ka deklaruar se ka prekur shkeljet e qytetarëve por edhe të Paris Saint-Germain që nga viti 2017. Zyrtari më i lartë i La Liga deklaroi se ishte e pabesueshme që Premierligës iu deshën kaq shumë vite (konkretisht katër vite hetim) për të vërtetuar shkeljet e kampionëve anglezë.

“Më 9 maj 2017 Soccerex Manchester raportoi shkeljet e Fair Play Financiar nga Manchester City dhe Paris Saint-Germain. Është e pabesueshme që Premier League i janë dashur kaq shumë vite për ta bërë këtë. Ne raportojmë se ka më shumë raste”, tha presidenti i La Ligës në një postim. /G.D abcnews.al/