Të shpallur në kërkim për kultivim të bimëve narkotike, arrestohen 2 persona në Durrës e Vlorë

schedule16:03 - 31 Tetor, 2022

schedule 16:03 - 31 Tetor, 2022

Dy shtetas të shpallur në kërkim për kultivim të lëndëve narkotike janë arrestuar nga policia e Durrësit dhe Vlorës.

Në Durrës u arrestua shtetasi i shpallur në kërkim F. L., 28 vjeç, banues në Luz, Krujë.

Për këtë shtetas Gjykata e Shkallës së Parë Durrës ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprën penale “Kultivimi i bimëve narkotike”.

28-vjeçari ishte shpallur në kërkim pasi dyshohet se është autori i kultivimit të 106 bimëve narkotike kanabis, në fshatin Likmetaj, Ishëm, të cilat janë gjetur gjatë kontrollit nga Policia, në muajin korrik 2020.

Në Vlorë u bë arrestimi i Ardian Braka, 52 vjeç, banues në lagjen “28 Nëntori”, Vlorë.

Ky shtetas ishte shpallur në kërkim pasi Gjykata e Shkallës së Parë Vlorë e ka dënuar me 3 vjet e 7 muaj burgim, për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”.

Materialet i kaluan Prokurorive përkatëse, për veprime të mëtejshme procedurale./Abcnews.al/