Të rinjtë në gjendje të rëndë, Kapisyzi: Ka ardhur varianti britanik, ka agresivitet më të madh

schedule16:30 - 24 Shkurt, 2021

schedule 16:30 - 24 Shkurt, 2021

Gjendja e spitaleve Covid është e rëndë. ABC ishte në Sanatorium dhe ju tregon se çfarë ndodh brenda atyre mureve, ku pacientët luftojnë me jetën.

Drejtori i “Shefqet Ndroqi”, Perlat Kapisyzi, shpjegon se si bëhet ndarja e urgjencave, në bazë të kodeve mjekësore.

“Kodi blu, ndihma jepet menjëherë, në kodin e kuq jepet për 15 minuta, ndihma nga mjeku e kështu me radhë. Të shtruar aktualisht janë 220”, thotë ai.

Kapisyzi shton më tej se gjendja e pacientëve është në gjendje të rëndë dhe apelon që të mos neglizhohet ardhja në spital.

“Këtu janë të sëmurë shumë të rëndë. Mos e neglizhoni Covid-in. Trajtohuni që në fillim. E rëndësishme është që kurrë pacientët nuk duhet të këmbëngulin të rrinë në shtëpi”, thotë ai.

Lufta më e madhe bëhet në pavione, aty ku pacientët janë më të rënduar.

Lexo edhe: Me tub oksigjeni, i riu rrëfen si u infektua me COVID-19: Direkt m’u bllokua frymëmarrja

Një 40-vjeçar thotë për gazetaren Ema Shazivari se ndodhet prej katër ditësh i shtruar, ndërsa fatmirësisht është përmirësuar.

“Jam 40 vjeç. Po bëj katër ditë. Tani jam më mirë. Kam ardhur me temperaturë, dhimbje koke, i këputur fare. Tani jam super”, thotë pacienti.

Mes të shtruarve ka shumë të rinj në moshë. Profesor Perlati, thotë me bindje se ata janë të infektuar nga variant britanik i cili është më agresiv.

“Edhe vendi ynë nuk bën përjashtim nga të gjitha vendet e tjera. Është rritur numri i pacientëve me moshë të re. Në këtë periudhë tek moshat e reja po shikohet gravitet shhumë i madh i Covid. Më përpara moshat e reja e kalonin më lehtë. Tashmë në vendin tonë duhet të ketë hyrë virusi anglez. Po vërtetohet që ky variant ka edhe agresivitet më të madh”, shpjegon ai.

Ndiqeni të plotë!