Tajfuni në Kinë, 3 viktima

schedule14:05 - 14 Gusht, 2018

schedule 14:05 - 14 Gusht, 2018

Tre viktima dhe 205 mijë te evakuuar është bilanci i përkohshëm i kalimit të tajfunit Jagi në Kinë. Por Tajfuni ka prekur dhe Indonezinë dhe Filipinet ku janë shënuar vetëm dëme materiale.

Në Kinë është urdhëruar evakuuimi i rreth 205 mijë personave si pasojë e kalimit të tajfunit Jagi që ka goditur dhe Indonezinë e Filipinet. Për shkak të reshjeve të dendura të shkaktuara nga kalimi i tajfunit në Shangai janë regjistruar tre viktima.

Sipas mediave vendase janë dhjetë qytetet bregdetare që preken nga moti i keq dhe banorët e të cilëve rrezikohen. Një flotë peshkarexhash prej 21 mijë njësish është detyrohet të kthehet në port për tu mbrojtur.

Tajfuni Jagi që preku dhe Filipinet solli erëra të forta dhe reshje të dendura. Në Shangai dëmet materiale janë të konsiderushme, ndërkohë që autoritete deklarojnë se gjendja e alarmit nuk ka kaluar ende./abcnews.al