Sulo: Propozimi kryesor për Reformën Zgjedhore, ç’po diskutohet në tryezë?

10:51 | 28/01/202010:510

Përfaqësuesi i reformës zgjedhore nga PDIU, Shkëlqim Sulo,  ishte i ftuar mëngjesin e sotëm në emisionin ABC-ja e mëngjesit me gazetarin Enkel Demi.

Sulo foli për propozimet e partisë PDIU dhe opozitës së bashkuar për procesin e reformës zgjedhore.

Pjese nga biseda ne studio: 

Enkel Demi: Çfarë po ndodh?

Shkëlqim Sulo: Është arritur një marrëveshje p[politike në 2019 dhe është rënë dakord për të bërë një sërë ndryshimesh

Si përfaqësues i partisë Drejtësi dhe Integrim duke i referuar dhe faktit të pozicionit që ka mbajtur dhe kryetari i partisë Shpëtim Idrizi, njëkohësisht te tryezë politike e cila përfaqësohet nga Mesila Doda kemi qenë koherent për të kontribuar në një reformë për një reformë sa më efektive e cila të mbështetet në rekomandimet e OSBE/ODIHR dhe kushtet e Bundestagut gjerman.

Enkel Demi: Ditën e djeshme në këshillin politik, keni rënë dakord edhe për axhendën, apo jo?

Shkëlqim Sulo:Po, është përcaktuar axhenda, afatet dhe temat për diskutim për realizimin e reformës zgjedhore. Ne si opozitë e bashkuar kemi propozuar 13 pika për reformën zgjedhore të cilat i kemi bërë publike ditën e djeshme.

Enkel Demi: Ndarja e shtetit nga partitë si bëhet?

Shkëlqim Sulo: Kjo është pjesa kryesore e propozimeve të opozitës. Heqja dorë e qeverisë nga kontrolli i procesit zgjedhor, që do të thotë ndikimi i saj përmes medias, ndikimi i saj përmes administratës, ndikimi përmes grupeve kriminale, siç ka rezultuar edhe kohët e kaluara, po vërtetohet më së miri që një pjesë e mirë e kandidatëve kanë një të kaluar kriminale, cak tregon se sistemi zgjedhor është i kapur nga krimi./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono