Simeone feston një dekadë tek Atletico në një moment të vështirë

schedule11:10 - 23 Dhjetor, 2021

schedule 11:10 - 23 Dhjetor, 2021

Ky 23 dhjetor do të mbahet mend gjithmonë nga tifozët e Atletico Madrid si dita në të cilën klubi rojiblanco njoftoi nënshkrimin e Diego Simeone si trajner. Pas një humbjeje kundër Betisit në Vicente Calderón, bordi i drejtorëve vendosi të shkarkojë Gregorio Manzano, me të cilin skuadra nuk e përfundoi fillimin në ligë.

Në fakt, Atlético shikonte më shumë drejt rënies sesa drejt zonës fisnike të klasifikimit, gjë që bëri që rektorët të merrnin këtë vendim. Megjithatë, trajneri i Jaen u ul disa ditë më vonë në stol, në ndeshjen e kthimit të Kupës kundër Albacete . Ndërkohë, ata tashmë po flisnin me Cholo .

Atlético gjithashtu ra në ekipin e La Mancha, atëherë në të dytën B, dhe ngjarjet nxituan.  Dy ditë më vonë, entiteti i dyshekut njoftoi se Simeone ishte trajneri i ri i Atlético de Madrid. Argjentinasi e dinte që herët a vonë do të linte trashëgim atë moment dhe, siç e pranoi më vonë në disa raste, po përgatitej për të. E kishte të qartë se kthimi i saj në shtëpi do të vinte në një kohë nevoje. Dhe nuk dështoi.

Nga zyrat iu drejtuan atij për të qetësuar një turmë që tashmë ishte kthyer kundër kutisë. Një mburojë që ai nënshkroi për një sezon e gjysmë, por ra në këmbë në Vicente Calderón , i cili mirëpriti mijëra rojiblancos në seancën e tij të parë stërvitore me ekipin. Lojtarët e dinin që nga ai moment se kë kishin në dorë dhe çfarë do të thoshte për tifozët.

Pjesa tjetër është histori. Një histori që zgjat dhjetë vjet dhe në të cilën Atlético ka fituar tetë tituj, duke përfshirë dy liga, e para, në 13/14, me Barçën e Messit dhe Madridin e Cristiano-s . Rritja që ka përjetuar klubi nuk shpjegohet vetëm nga pikëpamja sportive, por edhe nga ana ekonomike, sepse në këtë dekadë buxheti është shumëzuar me katër.

Vlera e fuqisë punëtore gjithashtu u rrit në mënyrë eksponenciale, ashtu si marka dhe zgjerimi i saj ndërkombëtar. Dhe madje mund të hapet një stadium i ri. Dhe të gjitha, sepse që nga ardhja e Simeones , Atlético pushoi së qeni historik për t’u rikthyer në të qenit i madh. /abcnews.al