Shqiptari kapet mat me të dashurën brenda në fabrikë

schedule21:30 - 20 Qershor, 2019

schedule 21:30 - 20 Qershor, 2019

Një emigrant shqiptar i cili qëndronte ilegalisht në Britani të Madhe është dënuar me 3 vjet e gjysmë burg. Ai ishte kapur duke u kujdesur për një fabrikë kanabisi në Yorkshire.

Shqiptari Leontjev Zenelaj është shprehur për policinë se ishte mbajtur si skllav nga një bandë shqiptare e krimit të organizuar dhe se nuk kishte qenë dëshira e tij të merrej me atë punë.

Por pretendimet e tij janë hedhur poshtë nga drejtësia britanike, duke shpallur fajtor për prodhimin e kanabisit në një shtëpi në Boroughbridge Road në York në Nëntor të vitit 2016.

Ishte era e fortë e kanabisit që zbuloi fabrikë u dëgjuar të thuhej në gjykatë. Qiradhënësit Minazur Rahman, iu pezulluar leja që të këtë në pronësi shtëpinë.

Policia gjeti brenda në shtëpi 49 bimë dhe pajisje për rritjen e lëndës narkotike. Energjia elektrike për rritje e bimëve gjithashtu vidhej.

Zyrtarët gjithashtu gjetën dy valixhe të vogla me rroba burrash dhe grash. Në shtëpi kishte një banjo të vogël, një frigorifer, një tavolinë dhe dy karrige .

Zenelaj kur u arrestua ishte bashkë me të dashurën e tij. Policia nuk ka ndërmarrë asnjë veprim kundër të dashurës së tij, por vetëm shqiptari u arrestua dhe tani u dënua.

Zenelaj, 26 vjeç, i cili u asistua nga një përkthyes në gjuhën shqipe gjatë gjithë procesit, u tha hetuesve se ai ishte trafikuar nga Shqipëria dhe ishte mbajtur si skllav në atë shtëpi.

Por një numër sendesh të konfiskuara nga shtëpia, duke përfshirë një marrëveshje qiraje, shenjat e gishtërinjve të tij, dhe një telefon celular që përmbante një video kur ai shikohet duke numëruar  5,000 euro para pronarit të tij Rahman, hedhin poshtë pretendimin e tij.

Zenelaj gjithashtu shkonte në treg shëtiste me të dashurën e tij, duke dëshmuar se nuk po mbahej kundër vullnetit të tij. Ndërsa  pronari i tij Rahman, 28 vjeç, u deklarua fajtor dhe u dënua me kusht me 10 muaj, si dhe do të bëjë 150 orë punë në komunitet./abcnews.al