Shoqata e Shkrimtarëve në Amerikë kundërshton çmimin Nobel për austriakun

schedule13:00 - 11 Tetor, 2019

schedule 13:00 - 11 Tetor, 2019

Xhenifer Egen, presidente e shoqatës së shkrimtarëve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, reagoi ashpër për dhënien e çmimit Nobel për Letërsi austriakut Peter Handke.

Ajo u shpreh se zakonisht shoqata që drejton nuk reagon asnjëherë nga cmimet që japin institucionet e tjera sepse vendimet janë subjektive dhe kriteret nuk janë uniforme.

Por këtë vit, ajo tha se ishte befasuar se si një shkrimtar i cili përdor figurën e tij publike për të minuar të vërtetën historoike, si dhe mbështet autorët e genocidit si Milloshevic dhe Karaxhiç, mund të vlerësohet me një cmim të tillë./ABC News Albania 24/7