Shkelen sanksionet/Koreja e Veriut ka eksportuar qymyr për Korenë e Jugut e Japoninë

schedule14:45 - 26 Janar, 2018

schedule 14:45 - 26 Janar, 2018

Tri agjenci europiane të inteligjencës kanë denoncuar Rusinë se ka shkelur sanksionet ndërkombëtare vendosura në OKB kundër Koresë së Veriut. Sipas një raporti, Peniani ka transportuar qymyr në Rusi, më pas është shpërndarë në Korenë e Jugut dhe Japoni.

Koreja e Veriut ka transportuar qymyr vitin e kaluar për në Rusi, e cila më pas është shpërndarë në Korenë e Jugut dhë Japoni. Denoncimi ka ardhur nga 3 agjenci europiane të inteligjencës, që nënvizojnë se kjo lëvizje ka shkelur sanksionet e Kombëvë të Bashkuara. Për këtë ka pasur edhe një reagim zyrtar nga Kremlini.

Zëdhënësi i Presidentit Vladimir Putin tha se rieksportimi i qymyrit të vendit komunist për në shtete të tjera është bërë në përputhjë më ligjet ndërkombëtare. “Rusia është anëtar i përgjëgjshëm i komunitëtit ndërkombëtar”, tha Dimitri Pëskov.

Ndërsa nga ana tjetër zyrtari e inteligjencës se një vëndi europian i cituar nga agjencia ndërkombëtarë ë lajmëvë Rëutërs, thotë së porti i Rusisë, Nakhodka është shndërruar në një qëndër shpërndarjeje për qymyrin e regjimit të liderit Kim Jong-un. Gjithashtu, konfirmimi për këtë shkelje sanksionësh ka ardhur edhe nga agjentët amerikanë të sigurisë.

Ndërkohë, Këshilli i Sigurisë i OKB-së i ka ndaluar Korësë së Vëriut ëksportimin ë qymyrit më 5 gusht të 2017 në sajë të sanksionëvë që kanë për qëllim ndërprerjen e burimit monëtar të jashtëm që Pëniani ka nëvojë të financojë programin rakëtor dhë bërthamor./abcnews.al