Shkatërrohet banda e drogës në Itali, arrestohet “Michael Jackson” dhe 3 shqiptarë

schedule21:11 - 26 Shkurt, 2021

schedule 21:11 - 26 Shkurt, 2021

Një operacion i madh policor anti-drogë është zhvilluar në Padova, në Itali, ku është shkatërruar një organizate e trafikimit, pjesë e së cilës ishin edhe shqiptarë.

Jamel Chebbi, kreu i bandës, i njohur ndryshe si “Jack” ose “Michael Jackson”, 49 vjeç me origjinë nga Tunizia,që jeton në Cavarzere është arrestuar.

Mediat italiane raportojnë se ai bashkëpunonte me shqiptarë dhe italianë ndërsa pika kryesore e trafikimit të drogës ishte në Padova.

Pas përfundimit të hetimeve janë lëshuar 9 mandate arresti, 6 prej personave gjenden në paraburgim dhe tre në arrest shtëpie.

Gjithçka filloi në vitin 2020 me disa raporte të episodeve të tregtimit të drogës në zonën Mortise, në Padova, pas së cilës policia arrestoi një tunizian dhe një bashkëpuntor i tij , Paduan Franco Inglese.

Hetimet më pas çuan në bashkëpunëtorë të tjerë dhe mbi të gjitha në gjetjen e detyrimit për t’u marrë me një trafik të konsiderueshëm të heroinës. Përgjimet telefonike dhe mjedisore, ndjekja dhe xhirimet video konfirmuan dyshimet, duke çuar në arrestime të dorës së dytë, të përfshirë në trafik.

Fillimisht ishte personi që binte në kundërshtim me Ingelese dhe disa ditë më vonë, më 28 tetor u arrestua korrieri shqiptar, i identifikuar si Memaj. Ai kishte 750 gram heroinë me vete.

Lëvizjet e Memajt bënë të mundur gjetjen e laboratorit ku përgatitej heroina, në provincën Bosaro të Rovigos, ku u sekuestruan edhe 32 kilogramëve heroinë.

Arrestimi i Inglese detyroi pjesën tjetër të bandës të riorganizoheshin, duke ndryshuar numrat e telefonit, duke lëvizur lëndën narkotike dhe duke zëvendësuar figurën e bashkëpunëtorit. Por arrestimi që përcaktoi fatin e organizatës kriminale ishte ai i Memajt, së bashku me disa blloqe shënimesh në të cilat ishin të përfshira të dhëna të shumta për trafikun e drogës, furnitorëve, klientët.

Sipas të dhënave të siguruara doli që dërgesat e Memaj në Padova kishin filluar në 13 korrik 2020 dhe, për disa muaj arrinin në 47 kg heroinë dhe gjysmë kilogram kokainë, kundrejt pagesave prej 260 mijë euro.

Jamel Chebbi, me origjinë tuniziane ishte drejtuesi i grupit të quajtur “Jeta”. Ai koordinonte blerjen dhe shitjen e lëndes narkotike, pa e ekspozuar kurrë veten: ai dërgoi bashkëpunëtorët e tij, përfshirë Franco Inglese, për të marrë heroinën, pas së cilës ai u besoi dy shpërndarës droge El Haj, të njohur si “Karim” dhe Triki.

Të gjithë i referoheshin Chebbi si “shefi”. Pas arrestimit të Inglese, Chebbi gjithmonë shqetësohet se si të shmangte arrestimin e tij dhe u mundua të humbiste gjurmët.

Inglese, sapo e merrte  drogën, ua dorëzonte shitësve me pakicë dhe personalisht shiste një pjesë të vogël . Ai gjithashtu ndihmohej nga ndihmësi i tij, i cili do ta shoqëronte atë në raste të ndryshme në takime dhe shpesh herë ai do të bënte ndërmjetësin.

Trafik nga Shqipëria

Që subjektet shqiptarë të therë ishin të përfshirë në zinxhirin e furnizimit me  drogë u tregua nga disa vëzhgime të kryera në Modena në tetor 2020, kur Memaj u dha disa kilogramë  drogë  Ervis Hasko dhe Ingrit Ballshi.

Ky i fundit ishte përfshirë në të kaluarën në një trafik heroine dhe kokainë nga Shqipëria në Itali. Të dy tani janë nën hetim, i pari në burg dhe i dyti ndalim i qëndrimit në Modena. /abcnews.al